„Narodowe czytanie. Aleksander Fredro”

W 2013 roku przypada 220 rocznica urodzin Aleksandra Fredry. Z tej okazji wybitny polski komediopisarz stał się bohaterem drugiej edycji ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”, zainicjowanej w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego.

W Częstochowie 7 września w parku im. S. Staszica także czytano utwory autora „Zemsty”. Organizatorami imprezy byli: Urząd Miasta Częstochowy oraz Biblioteka Publiczna im. dr Władysława Biegańskiego, we współpracy z Filharmonią Częstochowską, Teatrem im. Adama Mickiewicza, Gimnazjum nr 20 im. Aleksandra Fredry i Szkołą Podstawową nr 34 im. Aleksandra Hrabiego Fredry.

W pięknej scenerii specjalnie przygotowanej „sceny na wodzie” zaproszeni goście czytali mniej znane fragmenty literackiego dorobku komediopisarza. Narodowe czytanie o godzinie 17.05 rozpoczął występ pani Izabeli Leszczyny – Poseł na Sejm RP, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, a z następnymi wierszami i częściami prozy zmierzyli się przedstawiciele władz miasta i częstochowscy artyści. Był wśród nich absolwent VI LO Michał Hupa ze Studenckiego Koła Teatralnego „na Jana” działającego przy Akademii im. Jana Długosza.

Uroczystość uświetnił występ zespołu kameralnego Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Wszyscy uczestnicy „Narodowego Czytania” otrzymali pamiątkowe pocztówki opatrzone okolicznościową pieczęcią. Na spotkanie z pięknem literatury, humorem i bogactwem języka dzieł Aleksandra Fredry przybyło wielu częstochowian. Wśród nich z przyjemnością dostrzegłyśmy uczniów i absolwentów VI LO im. Jarosława Dąbrowskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Weryfikacja antyspamowa *