Rajd śladami AK

W dniu 1 czerwca 2015 r. w ramach miejskiego projektu historycznego „Ojczyzna to ziemia i groby”. Częstochowianie w czasie II wojny światowe”, którego współorganizatorem było VI Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego, przeprowadziliśmy rajd rowerowy śladami Armii Krajowej w Rakowie. W rajdzie uczestniczyli uczniowie „Dąbrowskiego” i Społecznego Gimnazjum nr 1 STO im. ks. J. Twardowskiego w Częstochowie. Mogliśmy poznać miejsca związane z działalnością Armii Krajowej jak dawna siedziba tajnej rusznikarni (oficjalnie fabryka zabawek) w prywatnym domu przy ul. Irzykowskiego, miejsce rozgrywania meczy tajnej drużyny RKS „Raków” na dawnym rakowskim cyklodromie w ramach tajnej ligi piłki nożnej w naszym mieście, czy budynek przy ul. Feliksa Perla, w którym w czasie okupacji niemieckiej członkowie AK fałszowali niemieckie dokumenty dla żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.
Dalej trasa rajdu prowadziła przez Dąbie i miejsce ukrywania się Józefa Piłsudskiego w domu państwa Janotów w 1906 r., ul. Strażacką i miejsce poświęcone pamięci częstochowskich Żydów wywożonych stąd do obozu zagłady w Treblince. Prowadzący rajd – Grzegorz Basiński, nauczyciel historii – obok wcześniej omawianych miejsc, przedstawił tu postać Bogdana Jastrzębskiego – Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Rajd zakończyliśmy na Placu Pamięci Narodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Weryfikacja antyspamowa *