Uroczystość otwarcia Sali Tradycji Dzielnicy Raków i Robotniczego Klubu Sportowego „Raków” Częstochowa

W piątek, 7 kwietnia 2017 r., w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Jarosława Dąbrowskiego w Częstochowie, miała miejsce uroczystość otwarcia Sali Tradycji Dzielnicy Raków i Robotniczego Klubu Sportowego „Raków” Częstochowa. Sala ta powstała dzięki współpracy naszej szkoły i Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy.
W uroczystości, obok całej społeczności szkolnej, wzięli udział zaproszeni goście – między innymi:

dr Ryszard Stefaniak Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy, Albert Kula Radny Rady Miasta Częstochowy, Krzysztof Kołaczyk Wiceprezes Robotniczego Klubu Sportowego „Raków” Częstochowa, dr hab. Marek Trąbski i dr Katarzyna Milik z Wydziału Historii Akademii im. Jana Długosz w Częstochowie, dr Juliusz Sętowski Dyrektor Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy, Grzegorz Papalski Wicedyrektor Samorządowego Ośrodka Doskonalenia w Częstochowie, dawni zawodnicy i trenerzy RKS „Raków” w osobach: Gotharda Kokotta, Józefa Zimnickiego, Henryka Skrzeszowskiego,dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i instytucji, mieszkańcy naszej dzielnicy i miasta oraz przedstawiciele lokalnych mediów.

Zaproszonych gości przywitał Dyrektor szkoły – Tadeusz Kałużny, do zebranych zwrócił się również

dr Ryszard Stefaniak. Po części oficjalnej nastąpiła prelekcja połączona z prezentacją multimedialną:

– dr Juliusz Sętowski – przedstawił historię dzielnicy Raków,

– Grzegorz Basiński – przypomniał dzieje RKS „Raków” Częstochowa.

Następnie zaproszeni goście i młodzież naszej szkoły zwiedzili wystawę pamiątek o Rakowie i RKS „Raków” przygotowaną przez naszych nauczycieli – Elżbietę Piątkiewicz i Grzegorza Basińskiego, na której można było zobaczyć unikalne zdjęcia, koszulkę klubową i proporczyki, stare dokumenty i wydawnictwa – wszystko z rodzinnych „archiwów” twórców wystawy.

Sama Sala Tradycji Dzielnicy Raków i Robotniczego Klubu Sportowego „Raków” Częstochowa znajduje się w sali nr 18. Możemy tam zobaczyć zdjęcia Rakowa i jej mieszkańców z przełomu XIX i XX wieku, zdjęcia i biogramy zawodników i trenerów „Rakowa” oraz wiele archiwalnych zdjęć rakowskiego klubu od jego powstania  w 1921 r., aż po uroczystości 95 – lecia działalności w 2016 r.

Twórcami Sali Tradycji są:

-dr Juliusz Sętowski – Dyrektor Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy,

-Grzegorz Basiński – nauczyciel historii w naszej szkole.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Weryfikacja antyspamowa *